24 kwietnia 2021

Grzałki grzejnikowe – dlaczego warto je posiadać?

Grzejniki elektryczne mogą się przydać w łazience, zwłaszcza gdy ogrzewanie jest wyłączone. Dzięki grzejnikowi w łazience zawsze będzie przyjemnie ciepło nawet po zakończeniu sezonu grzewczego lub niedługo. Grzejniki trapezowe są powszechnie stosowane do ogrzewania łazienek w domach za pomocą centralnego ogrzewania. To dobre rozwiązanie w sezonie grzewczym, ponieważ grzejnik może zapewnić wymaganą temperaturę 24oC w łazience, a także może suszyć na nim ręczniki. Problem może wystąpić w okresach przejściowych (wiosna i jesień) lub latem w chłodne noce lub poranki, kiedy ogrzewanie jest wyłączone. Wówczas po wyjściu z wanny poczujemy się nieswojo, ponieważ grzejnik nie działa prawidłowo, dodatkowo ręcznik zawieszony na ręczniku pozostanie wilgotny przez długi czas. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie grzałki elektrycznej w grzejniku trapezowym.

Grzałki grzejnikowe – charakterystyka

Nagrzewnica elektryczna to pręt grzejny umieszczony wewnątrz kolektora nagrzewnicy. Na wylocie znajduje się zawór z termostatem, który pozwala ustawić żądaną temperaturę. Nagrzewnica może być wyposażona w sterownik pozwalający na dobór odpowiedniego trybu pracy – ogrzewanie pomieszczenia lub tylko osuszanie. Zazwyczaj umieszcza się je w pionie (znacznie rzadziej w pozycji poziomej), natomiast dolny element sterujący od dołu. Wokół grzejnika musi być wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby można było swobodnie zmieniać ustawienie regulatora. Gwint wewnętrzny smoczka, w którym zostanie umieszczona grzałka, powinien mieć prawidłową średnicę – zwykle 1/2 cala. Chociaż istnieje możliwość zainstalowania grzejnika w każdym grzejniku łazienkowym, w większości grzejników drabinkowych nie jest to możliwe. Przed wyborem konkretnego grzejnika elektrycznego należy sprawdzić, czy nadaje się on do montażu w danym modelu grzejnika.

Grzałki do grzejników łazienkowych – moc

Moc grzałki dostosowywana jest do mocy grzałki. Im większa moc grzejnika, tym większa moc grzejnika może być zainstalowana. Jednak moc grzałki powinna być nieco niższa od mocy grzałki, która jest podana dla konkretnych parametrów urządzenia c.o. np. W grzejniku o mocy 240-480 W (parametry instalacji to 75 / 65/20°C) można zamontować grzałkę o mocy 300 W; dla grzałki o mocy 480-720 W (poniżej 75/65/20 ° C) można zamontować grzałkę o mocy 600 W zainstalowany. Jeśli ma podwójną ochronę przed wzrostem temperatury, na przykład termostat i ogranicznik temperatury mają około 80°C, moc jest wyższa. W celu ułatwienia doboru grzejników niektórzy producenci podają tabele, z których można dobrać odpowiednią moc grzałki elektrycznej.

Grzałki łazienkowe – koszt

Kolor grzejnika można dopasować do koloru grzejnika. Możesz wybrać biały grzejnik z pokrętłem do regulacji działania. Jego cenę podniesiono z niespełna 200 złotych. Za modele w matowym lub błyszczącym chromie trzeba zapłacić więcej – cena waha się od 250 zł do blisko 300 zł. Moc nagrzewnicy można regulować stopniowo (3 lub nawet 4 możliwości regulacji). Dioda pokazuje, czy przewodzi. Do wyboru grzejniki i diody LED o nowoczesnym designie. Im mocniej świeci się dioda, tym więcej mocy pracuje grzejnik.

SHARE:
Dom i ogród 0 Replies to “Grzałki grzejnikowe – dlaczego warto je posiadać?”